DUBAİ Genel Ziyaretçi Vizesi Evraklarına İlişkin

Birleşik Krallık Devleti topraklarına eğlence, kültürel gezi ve turistik tatil amacıyla seyahat etmek isteyen kişilerin başvurması gereken DUBAİ Genel Ziyaretçi Vizesi, kısa süreli bir vize kategorisidir.

Birleşik Krallık Devleti, Avrupa Birliği üyesi olmaması nedeniyle, DUBAİ vizesi Schengen statüsüne sahip bir vize değildir. Bu nedenle DUBAİ Genel Ziyaretçi Vizesi Schengen vizesi özelliği taşımamasından dolayı DUBAİ genel ziyaretçi vizesi sahibi kişiler, DUBAİ seyahatleri devamında Schengen Bölgesi üyesi diğer ülkelere yapacakları seyahatleri için Schengen vizesi başvurusu yapmak zorunda kalacaklardır. 

DUBAİ Birleşik Krallığa seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus Pasaport, Hizmet Pasaportu ve Hususi Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları DUBAİ’ye turistik amaçlı giriş yapabilmeleri için Genel Ziyaretçi Vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Diplomatik Pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmayan seyahatlerinde DUBAİ vize işlemlerinden muaftırlar.

DUBAİ VİZESİ EVRAK LİSTESİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

DUBAİ Genel Ziyaretçi Vizesi Hazırlanması Gereken Evraklar

DUBAİ Genel Ziyaretçi Vize işlemlerine başvuru için hazırlanan evrakların asıllarının yanında fotokopilerinin de sunulması gerekmektedir. Vize başvurusunun DUBAİ Hudut Muhafaza Dairesi (UK Border Agency) vize memuru tarafından incelenebilmesi için, bazı belgelerin tercümesi ile birlikte teslim edilmesi istenebilir. Tercüme edilmiş belgelerde, tercümanın adı, iletişim adresi ve aslına uygun tercüme edildiğine dair tasdik şerhi önemlidir. Bu tercüme belgesi üzerinde tarih  ve tercümanın imzasının bulunmalıdır. DUBAİ vizesi için gerekli evraklar listesini inceleyelim;

PASAPORT

 • Temdit süresi seyahat bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliği olan pasaport, vize basılabilmesi için en az 2 boş sayfası bulunmalı.
 • Eski pasaportların birlikte sunulması önemlidir.

FİNANSAL DÖKÜMANLAR

 • DUBAİ seyahatini karşılayan maddi kaynağın karşılığı olan bakiyenin şahsi banka hesabında (Euro/GBP/ USD) görülmesi gerekmektedir. Son 6 aylık aktif banka hesap hareketini gösteren Banka Hesap Cüzdanı veya Banka Hesap Dökümü (güncel tarihli)
 • Son 3 aylık Maaş Bordrosu
 • Çalıştığı Kurum/Şirket tarafından, İşveren Yazısı: çalışanın ne zaman çalışmaya başladığı, maaşı, pozisyonu, şirketin iletişim bilgileri, yetkili kişinin isim ve pozisyonu, imzası ve kaşesi ile birlikte.

DUBAİ seyahatine sponsorluk eden 1. dereceden akraba olması durumunda;

 • DUBAİ’deki maddi durumunu beyan için son 3 aylık maaş bordrosu, banka gelirini bildiren evraklar, malvarlığını kanıtlayıcı belgeler. DUBAİ’de resmi otumunu  gösteren belgeler; adına elektrik, su, gaz faturaları vb.

MESLEK İLE İLGİLİ DÖKÜMANLAR:

 • Kurum/Şirket yetkilisi tarafından, antetli kağıda, İngilizce yazılmış İşveren İzin Yazısı: detaylı iş pozisyonu, maaş bilgisi, şirketteki çalışma süresi, izinli olduğu tarihler ve işe devam taahhüdünü içermeli.
 • SGK İşe Giriş Bildirgesi ve SGK Hizmet Dökümü,  
 • Güncel bilgileri içermekte olan iş yerine ait evraklar,

Lütfen dikkat!

DUBAİ vize başvuru sahibinin bağlı bulunduğu işyerine ait beyan edeceği şirketin faaliyet belgesi İngilizce olarak hazırlanmış, güncel tarihli ve orijinal belge olarak beyan edilmelidir. 

 • Kişi Şirket Sahibi ise; Ticaret Sicil Kaydı: işyerinin sahibi adına düzenlenmiş, şirketin faaliyet bilgileri içermeli. İngilizce Faaliyet Belgesi, şirketin kayıtlı olduğu Ticaret Odası’ndan alınır.
 • Kişi Emekli ise; Emekli Maaş Hesap Cüzdanı (son 3 aylık döküm) ve Emeklilik Kartı fotokopisi ile birlikte
 • Kişi Çiftçi ise; bağlı bulunduğu Ziraat Odası’ Kurumu’ndan Çiftçi Belgesi alınmalı.
 • Kişi Avukat-Doktor-Eczacı-Diş Hekimi-Mühendis mesleklerinden birine mensup olması durumunda; Mesleği ile ilgili Oda Kaydı ya da Meslek Kimlik Kartı  

EĞİTİM İLE İLGİLİ DÖKÜMANLAR

 • Bağlı bulunduğu Eğitim Kurumundan, antetli kağıda, Öğrenci Kabul Yazısı: okuldan izinli olduğu bilgisi verilmeli.
 • 18 yaşından küçük ise başvuru sahibi, Doğum Sertifikası veya Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (aile ve adres bilgilerini içeren )
 • Annesi veya babası yahut 3. kişi ile seyahat ediyor olması halinde;  seyahat etmesine hiçbir sebep olmadığını, izin verdiklerine dair ebeveynlerin ikisi  tarafından imzalanmış, noter tasdikli  orijinal Muvafakatname (İzin Belgesi) ve Nüfus Cüzdanı ya da Pasaport kimlik bilgisi ve imzalarının olduğu sayfaların fotokopileri ile birlikte.
 • Seyahat ettiği 3. kişinin tanımı ve konaklama yapacağı yer hakkında detaylı bilgi

BAŞVURU İÇİN İSTENİLEN EK EVRAKLAR

 • DUBAİ Genel Ziyaretçi Vize başvurusu yapacak kişi yabancı uyruklu ise; en az son 6 ay geçerliliği bulunan T.C. Oturma İzni Belgesi ve fotokopisi.
 • DUBAİ’de ailece turistik seyahate çıkılması halinde; ortak sunulan evrakların ikinci kez başvuru dosyasının içine konulmasına gerek yoktur.
 • Başvuru Sahibi adına kayıtlı Tapu, Araç Ruhsatı, Kira Gelirleri, Araba Ehliyeti ve Kredi Kartı ekstreleri.
 • Erkek başvuru sahibi askerlik durumunu açıklayıcı belge sunmalı. (İngilizce olması zorunlu)
 • Gidiş-Dönüş Uçak Bileti Rezervasyonu
 • Otel Rezervasyonu
 • Detaylı DUBAİ Gezi Programı

ONLİNE DUBAİ VİZE BAŞVURUSU

Online DUBAİ Vize Başvuru Formu (VAF1A Başvuru Formu)

 • DUBAİ Genel Ziyaretçi Vizesi için fiziki başvuru şartların yerine getirilmesinden önce resmi web sitesi üzerinden hesap oluşturularak, başvuru yapılacak vize kategorisi üzerinden online DUBAİ Vize Başvuru Formu doldurulmalı.
 • Online DUBAİ vize başvurusunda; vize türü seçeneği ve DUBAİ seyahat amacının desteklendiği tüm sorular İngilizce yanıtlanmalı.
 • Sign declaration’ bölümü onaylanarak, başvuru sırasında yapılan beyanın kabulü için imzalanması ile online başvuru sistemden kabul edilir.

DUBAİ VİZE BAŞVURU MERKEZLERİ

DUBAİ Vize Başvuru Merkezleri, DUBAİ vizesi için müracaatları randevu ile kabul etmektedir. DUBAİ vize başvuru merkezlerinin bulunduğu illere yakın ikamet edilen şehirlerden vize başvuru müracaatları yapılmalıdır. Türkiye’de görev yapan DUBAİ Vize Başvuru Merkezlerinin bulunduğu iller: Antalya, Ankara, Adana, Bursa, Gaziantep, İstanbul, İzmir’dir.

BİOMETRİK VERİ ALIMI

DUBAİ Genel Ziyaretçi Vize başvurusunun gerçekleşebilmesi için kişisel biyometrik bilgilerin (parmak izi ve yüz fotoğrafı) ibrazı gereklidir. Başvuru sahibi biyometri işlemi için dijital parmak izi ve fotoğraf çekimi işlemlerinin yapılabilmesi için DUBAİ Vize Başvuru Merkezinde mutlaka bulunmalıdır.

RANDEVU SAATİNİ BELİRLEME SERVİSİ (Prime Time Appointment Service)

DUBAİ Genel Ziyaretçi Vize başvuru randevusunu çalışma saatleri dışında istenilen saate göre ayarlamanızı sağlar. Ek ücret karşılığı verilen bu hizmetten DUBAİ Vize Başvuru Merkezi İstanbul ,  DUBAİ Vize Başvuru Merkezi Ankara ve DUBAİ Vize Başvuru Merkezi İzmir’den başvuru yapanlar faydalanabilmektedirler.

ÖNCELİKLİ DUBAİ VİZE HİZMETİ  

DUBAİ Genel Ziyaretçi Vize işlemleri normal işleyen süreçte en az 15 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Ancak “Priority Service” hizmet kapsamında başvurunun öne alınarak 5 iş günü içinde sonuçlanması mümkün olmaktadır. Öncelikli vize servisi, vize başvurusu için çıkan karara herhangi bir katkısı bulunmamaktadır. DUBAİ vize başvuru ücretinin dışında ek  hizmet bedeli alınmaktadır.

SÜPER ÖNCELİKLİ VİZE SERVİSİ

Süper Öncelikli DUBAİ Vize başvuru işlemleri hizmeti ile DUBAİ Konsolosluğu tarafından vize müracaatları 24 saat içinde sonuca ulaştırılmaktadır. DUBAİ Genel Ziyaretçi Vize ücretinin dışında ‘ Süper Öncelikli Vize Servisi’ için ek hizmet bedeli alınmaktadır. Ekspres DUBAİ Vize Servisi sadece İstanbul DUBAİ Vize Başvuru Merkezi tarafından verilmektedir.  Genel Ziyaretçi Vizesi, Tier 2 Vizesi ve Tier 5 Vizesi başvuru sahipleri bu hizmetten faydalanabilirler.

DUBAİ Konsolosluğu ve DUBAİ Turistik Vize İşlemleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1.DUBAİ turistik vize başvurularında DUBAİ Konsolosluğundan randevu almak zorunlu mudur?

DUBAİ vize başvuru işlemleri için Birleşik Krallık Vize ve Göçmenlik web sitesi üzerinden DUBAİ vize başvuru formu doldurulur ve DUBAİ vize başvuru merkezinden randevu alınır. Vize başvuru formu eksiksiz doldurulmadan DUBAİ vize randevusu alınamaz ve randevusuz DUBAİ vize başvuru kabulü gerçekleşmez. Başvuru formu doldurulup ödeme gerçekleştirildikten sonra, DUBAİ vize başvuru formuna girilen bilgilerle ilgili değişiklik yapılamaz. Bu nedenle başvuru formuna girilen bilgilerin doğruluğundan emin olmanız gerekmektedir. DUBAİ vize başvuru formunda yazdığınız bilgilerinizle randevu günü sunacağınız evrakların birbirini destekliyor olması gerekiyor. Randevu gününüzde DUBAİ vize başvuru merkezinde şahsen bulunmalısınız.

2.DUBAİ vize başvurumu randevuya şahsen gelmeme gerek kalmadan yapabilir miyim?

DUBAİ vize başvurusu yapacak başvuru sahipleri randevu günü vize başvuru merkezinde şahsen bulunmak zorundadır. DUBAİ vize başvurunuzun tamamlanabilmesi ve DUBAİ Konsolosluğu’na ulaştırılabilmesi için başvurunuz esnasında fotoğrafınız çekilir, parmak iziniz alınır ve biyometrik datanız kaydedilir. Daha önce DUBAİ vizesi almış ve DUBAİ’ye seyahat etmiş başvuru sahipleri de her yeni DUBAİ vize başvurusunda başvuru merkezinde bulunmak durumundadır. Başvurunuzu size en yakın vize başvuru merkezinden gerçekleştirebilirsiniz.

3.DUBAİ turistik vize işlemlerinde parmak izi ibrazı zorunlu mu?

DUBAİ turistik vize işlemlerinizin tamamlanabilmesi için DUBAİ Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş olan, evraklarınızı teslim edeceğiniz vize başvuru merkezinde parmak iziniz de alınacaktır. Parmak izi ibrazı olmadan DUBAİ vize başvurunuzun tamamlanması ve DUBAİ Konsolosluğu vize depertmanına gönderilmesi mümkün olmayacaktır. Daha önce DUBAİ vizesi alıp DUBAİ’ye seyahat etmiş olsanız da her yeni vize başvurunuzda başvuru merkezinde bulunmanız ve parmak izi vermeniz gerekecektir.

4.DUBAİ turistik vizesi kaç günde çıkar?

DUBAİ turistik vizesi randevu gününüzden sonra 21 günde (15 iş günü)  sonuçlanacaktır. DUBAİ Konsolosluğu vize bölümünün yoğunluk durumuna göre DUBAİ vize başvurunuz daha kısa sürede de sonuçlanabilir. DUBAİ seyahatinizi planladıktan sonra, DUBAİ Vize başvuru merkezinin ve DUBAİ Konsolosluğu’nun yoğunluğunu da göz önünde bulundurarak başvurunuzu seyahat tarihinizden ez az 1-1,5 ay önce yapmış olmanız önerilir. Acil DUBAİ seyahatleriniz için ise 5 iş gününde sonuçlanan Ekspres DUBAİ Vize başvurusu ya da 24 saatte sonuçlanan Süper Ekspres DUBAİ vize başvuru seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Ayrıca alınan randevu tarihinizden daha önce ya da daha sonra randevunuza gidebilmenizi sağlayan randevusuz işlem (walk-in) seçeneğini de değerlendirebilirsiniz. Hızlı DUBAİ vize başvurusu yapabilmek için DUBAİ Konsolosluğu’na ödeyeceğiniz vize harç ücretine ek olarak almak istediğiniz ek hizmet için de ek hizmet bedeli ödemeniz gerekecektir.

5.DUBAİ vizesi başvurumu İzmir’den, Edirne’den veya Antalya’dan gerçekleştirebilir miyim? İkamet edilen yerle başvuru yapacağım yer değişiklik gösterir mi?

DUBAİ vize başvurunuzu ikamet adresinizden bağımsız DUBAİ vize başvuru merkezi bulunan tüm şehirlerden yapabilirsiniz. Vize başvurunuz teslim alınacak ve değerlendirilmek üzere Birleşik Krallık Vize ve Göçmenlik bürosuna ulaştırılacaktır. DUBAİ Konsolosluğuna bağlı DUBAİ vize başvurunuzu gerçekleştirebileceğiniz başvuru merkezleri; İstanbul DUBAİ vize başvuru merkezi, Ankara DUBAİ Vize başvuru merkezi, Adana DUBAİ vize başvuru merkezi, İzmir DUBAİ vize başvuru merkezi, Gaziantep DUBAİ vize başvuru merkezi, Antalya DUBAİ vize başvuru merkezi ve Bursa DUBAİ vize başvuru merkezidir. Başvurunuzu size yakın olan dilediğiniz şehirden randevunuzu alıp gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin Kayseri, Eskişehir, Konya, Çorum’dan DUBAİ vize başvurusu yapmak isteyen kişiler Ankara vize başvuru merkezi üzerinden işlemlerini tamamlayabilirler. Adana, Mersin, Diyarbakır, Kars’ta yaşayan başvuru sahipleri DUBAİ vize başvurularını Gaziantep Vize Başvuru merkezi üzerinden yapabilirler. Manisa, Balıkesir, Çanakkale, Denizli ikametli kişiler ise İzmir vize başvuru Merkezi ya da Bursa DUBAİ vize başvuru merkezinden randevu alabilirler. Dosyanız ve biyometrik verileriniz aynı gün içinde DUBAİ Konsolosluğu’na gönderilecek ve DUBAİ konsolosluğu vize bölümü tarafından değerlendirmeye alınacaktır.

6.VIP Başvuru ile DUBAİ vize işlemlerini hızlandırabilir miyim?

DUBAİ vize başvurunuzu özel bir odada ve size yardımcı olacak bir personel aracılığıyla gerçekleştirmek isterseniz VIP DUBAİ Vize Başvuru hizmetinden faydalanabilirsiniz. Vip DUBAİ vize başvurusu işleminizin sonuçlanma süresini etkilemez. DUBAİ Vize başvurunuzun daha hızlı sonuçlanması için ise Ekspres ve Süper Ekspres vize seçenekleri mevcuttur. Ekspres DUBAİ Vizesi için başvuru yapıldığında işleminiz randevu gününüzden sonra 5 iş gününde sonuçlanır. Süper Ekspres DUBAİ vizesi için başvuru yaptığınızda ise DUBAİ Vizenizi 24 saatte alabilirsiniz. Hızlı DUBAİ vizesi seçenekleri vizenizle ilgili verilecek kararı etkilemeyecektir ve ek hizmet bedeline tabidir.

7.DUBAİ turistik vize başvurumu seyahatten ne kadar süre önce yapmalıyım?

DUBAİ turistik vize başvurunuzu yapabilmeniz için seyahatinize 90 günden az zaman kalmış olmalıdır. Vize sonuçlanma süresi uzun olduğu için başvuru işlemlerinize seyahatinizden en az 1-1,5 ay önce başlamanız önerilir. DUBAİ vize başvuru evraklarınızın hazırlanması, DUBAİ vize başvuru formunuzun doldurulması ve randevu alımı zaman alabilir. DUBAİ vize başvurunuz randevu gününüzden sonra 15 iş gününde sonuçlanacaktır. Randevu alacağınız en yakın tarih randevu yoğunluğuna göre değişiklik göstermekle birlikte genellikle 3-4 iş günü sonrası için uygun randevu alabilirsiniz.

8.DUBAİ turistik vizesi için pasaport süresi ne olmalıdır?

DUBAİ vize başvurusu yapabilmeniz için pasaportunuzun seyahat edeceğinizi beyan ettiğiniz tarih aralığını kapsıyor olması yeterlidir. Seyahatinizden sonra 6 ay daha geçerli pasaporta sahip olma zorunluluğunuz yoktur.

9.DUBAİ turistik vize başvurularında uçak veya otel rezervasyonu satın alınması zorunlu mudur? Rezervasyon düştüğü zaman Konsolosluk ret verebilir mi?

DUBAİ vize başvurusunda bulunabilmeniz için uçak biletinizi satın almış olmak zorunda değilsiniz. Dilerseniz daha sonra satın almayı planladığınız rezervasyonu dosyanıza ekleyebilirsiniz. Vize başvurunuz esnasında satın alınmış uçak bileti ya da rezervasyon sunma zorunluluğunuz yoktur. Ancak DUBAİ’de kalacağınız, kalmayı planladığınız adresi DUBAİ vize başvuru formunuzda belirtmeniz gerekiyor. DUBAİ’de bir akrabanız ya da arkadaşınızın yanında kalacaksanız mutlaka davetiye almalısınız. Seyahat amacınıza uygun başvuru yapmamanız durumunda DUBAİ vize reddi ile karşılaşabilirsiniz. Otelde konaklayacaksanız otel rezervasyonu yapmanız gerekiyor. Seyahat tarihlerinizi kapsayacak otel rezervasyonunuzu iptal edilebilir olarak yapabilirsiniz. Vize sonuçlanma tarihinizden önce yaptığınız otel rezervasyonunuzun iptal olmamasına dikkat etmeniz gerekiyor fakat iptal olmuş bir otel rezervasyonu tek başına DUBAİ vize başvurunuz olumsuz sonuçlanmasına neden olmaz. DUBAİ vize başvurunuz için evraklarınızın eksiksiz olması, gerekli tüm evrakların Konsolosluk’a ulaştırılması ve doğru başvuru yapılması çok önemlidir.

10.DUBAİ vizesi işlemlerinde isim ve soyadı değişikliğinde eski isim ve soyadımın bulunduğu pasaportu kullanabilir miyim?

DUBAİ vize başvurunuzda eski isim ve soyisminizin bulunduğu fakat geçerliliği devam eden pasaportunuzu kullanabilirsiniz. Kimliğiniz ve pasaportunuzdaki isim soyisim bilgilerinizin eşleşme zorunluluğu yoktur. Evlenme ya da boşanma, isim değişikliği durumlarınızı gösteren evrakları DUBAİ vizesi başvuru dosyanızda sunmanız durumunda sorun yaşanmayacaktır fakat seyahatiniz çok acil değilse DUBAİ vizesine başvuru yapmadan önce pasaportunuzu güncellemenizi tavsiye edilir.

11.DUBAİ turistik vize ücreti nedir? Kimlerden vize ücreti alınmaz?

DUBAİ turistik vize ücretleri başvurulan vize süresine göre değişmektedir. DUBAİ Konsolosluğu başvuru sahiplerine 6 aylık,2 yıllık,5 yıllık ve 10 yıllık vize başvuru seçenekleri sunmaktadır.2018 yılı 6 aylık turistik vize başvuru ücreti 128 Dolar, 2 yıllık turistik vize başvuru ücreti 492 Dolar, 5 Yıllık turistik vize başvuru ücreti 895 Dolar ve 10 yıllık turistik vize başvuru ücreti 1098 Dolar’dır. Vize harç ücretleri yıl içinde sürekli güncellenmektedir. Başvuru yapmak istediğiniz yılı seçerek vize başvuru formunuzu doldurmanız ve vize ücretinizi ödemiş olmanız başvurduğunuz yıl süresi kadar DUBAİ vizesi alacağınız anlamına gelmemektedir. Konsolosluk başvuru evraklarınızı, vize başvuru formunuzu değerlendirecek ve uygun görülmesi durumunda DUBAİ vize başvurunuz onaylanacaktır.

DUBAİ Vize başvurunuzun daha kısa sürede sonuçlanmasını isterseniz Konsolosluğun sunduğu bazı katma değerli hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Katma değerli hizmetler ek ödemelere tabidir ve vize başvurunuzun daha kolay ve daha hızlı gerçekleşmesini sağlar. Bu hizmetler için ödeme yaptıktan sonra başvurunuzun reddedilmesi ya da başvurunuzu iptal etmeniz durumunda ücret iadesi mümkün olmayacaktır. Ekspres DUBAİ vize başvurusu için vize harç ücretine ek olarak ödemeniz gereken ücret 184 Pound’dur. Ödemeyi gerçekleştirmeniz ve hizmeti satın aldığınızı beyan edeceğiniz ödeme dekontunu başvuru esnasında sunmanız durumunda DUBAİ vize başvurunuz randevu gününüzden sonra 5 iş gününde sonuçlanacaktır. DUBAİ vize başvurunuzun 24 saatte sonuçlanması için ise Süper Ekspres vize başvuru seçeneği mevcuttur. Bu hizmet için ödemeniz gereken ücret ise 919 Pound’dur. Hızlı DUBAİ vize başvuru seçenekleri dışında randevusuz işlem (walk-inn), VIP DUBAİ vize başvuru seçenekleri de mevcuttur. Randevusuz işlem için ödemeniz gereken ek ücret 73 Pound’dur. Ödemeyi gerçekleştirip hizmeti satın aldığınızda randevu tarihinizden bağımsız istediğiniz zaman başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. VIP DUBAİ vize başvuru işlemi (Premium Lounge) için ise harçlara ek olarak 85 Pound ödeme yapmanız gerekecektir.

DUBAİ vize başvurusu yapacak tüm başvuru sahipleri yaş sınırı gözetilmeksizin vize bedeli ödemek zorundadır.

12.Turistik DUBAİ Vize başvurusu yapabilmem için banka hesabımda ne kadar para olmalı? Banka hesabımın Pound hesabı olması mı gerekiyor?

Turistik DUBAİ vize başvurusu yapabilmeniz için başvuru evraklarınızla birlikte mutlaka banka hesap dökümlerinizi de sunmanız gerekiyor. DUBAİ Konsolosluğu vize bölümü banka hesabınızı değerlendirirken hesap hareketlerinizi detaylı olarak inceleyecektir. Size ait olan banka hesap dökümünüzün son 6 aylık dökümünü bankadan ıslak imzalı ve kaşeli, imza sirküleriyle birlikte almalısınız. Hesabınızda DUBAİ’de kalacağınız süre ve konaklama detaylarınıza göre seyahat süreniz boyunca size yetecek para mutlaka bulunmalıdır. Turistik bir başvuru gerçekleştiriyorsanız hesabınızda en az 4000 TL olmasını tavsiye ediyoruz fakat kalış sürenizi uzun belirtiyorsanız ya da konaklama için sunduğunuz otel rezervasyon ücreti fazla ise başvurunuz olumsuz sonuçlanabilir. Başvurunuzu yaparken seyahat planlamanız ve banka hesap dökümünüz birbirini desteklemelidir. Size ait olan vadeli, vadesiz tüm hesaplarınızı sunmanız gerekiyor. Konsolosluk özellikle günlük kullanıma açık, her zaman kullandığınız ve kullanabileceğiniz banka hesabınızda yeterli bakiye görmek ister. Vize başvurunuza yakın zamanda yapılan yüksek para girişleri, paranın kaynağı belirtilmediğinde başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olabilir.

DUBAİ vize başvurunuz için sunduğunuz banka hesapları TL, Dolar, Euro ya da Pound cinsinden olabilir.

Başvurunuzun ve banka hesaplarınızın detaylı değerlendirilmesi, mevcut banka hesaplarınıza uygun bir şekilde seyahat planlamanızın ve başvurunuzun gerçekleştirilebilmesi için güncel bilgileri DUBAİ Konsolosluğu’ndan teyit ediniz.

13.DUBAİ Konsolosluğu hangi durumlarda vize mülakatına çağırır?

Turistik DUBAİ vize başvuru işlemlerinde konsolosluk vize mülakatı yoktur. Bazı özel durumlarda Konsolosluk yetkilileri telefonla arayarak sunduğunuz evraklar ve genel durumunuzla ilgili bilgi almak isteyebilirler ya da ek evrak talebinde bulunabilir. Ek evrak talebinde bulunmaları durumunda size e-mail yoluyla ulaşacaklardır. Telefon görüşmeleriniz esnasında başvuru evraklarınız ve beyan ettiğiniz bilgilerle çelişen yanıtlar vermemeniz gerekmektedir.

14.AB vatandaşı ile evli olanlar nasıl DUBAİ vizesi alır?

AB vatandaşı ile evli olan kişiler Eea Family Permit vizesine başvuru yapabilirler. Eea Family Permit vizesi ücretsiz olarak alınır ve Eea Family Permit vizesine sahip Ab vatandaşı eşleri DUBAİ’de 6 ay boyunca yaşama ve çalışma hakkına sahip olur.

15.DUBAİ vize başvuru evraklarımın tamamının İngilizce tercümesini yaptırmalı mıyım?

DUBAİ vize başvuru evraklarınız ve dolduracağınız vize başvuru formu başvuru yapacağınız DUBAİ vize türüne göre değişiklik gösterir. DUBAİ seyahat amacınız turistik, ticari, aile ziyareti gibi kısa süreli vize almanızı gerektiren, kısa süreli ziyaretçi vizeleri kategorisindeyse hazırlayacağınız evrakların tamamının İngilizce olma zorunluluğu yoktur. Ancak DUBAİ Konsolosluğu şirket çalışanı ya da şirket sahibi olan kişilerin şirket faaliyet belgelerinin İngilizce sunulmasını talep eder. Güncel İngilizce şirket faaliyet belgenizi e-imzalı olarak Ticaret Odası web sitesi üzerinden temin edebilirsiniz.

Vize başvurunuz Birleşik Krallık Vize ve Göçmenlik ofisi tarafından İstanbul’da değerlendirilecektir.

Vize başvuru türünüz kısa süreli ziyaretçi vizesi kategorisine girmiyorsa başvuru evraklarınız DUBAİ’de, Home Office’te değerlendirilecektir. Tier 1,Tier 2 , Tier 4,Tier 5 vize kategorileri, Yerleşim ve Ankara Anlaşması başvurularınız için evraklarınızın tamamının İngilizce tercümesi sunulmalıdır.

16.DUBAİ vizesini çok girişli ve uzun süreli almak için ne yapmalıyım?

DUBAİ Konsolosluğu en az 6 aylık ve her zaman çok girişli vize verir. Vize süresini DUBAİ başvuru formunuzu doldurmaya başlamadan önce seçebilirsiniz.6 aylık DUBAİ vizesi, 2 yıllık DUBAİ vizesi,5 yıllık DUBAİ Vizesi ve 10 yıllık DUBAİ vizesi için başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yaptığınız vize süresine göre ödeyeceğiniz DUBAİ vize ücreti değişecektir. Daha önce farklı ülkelere seyahat ettiyseniz, Konsolosluk tarafından talep edilen evraklarınızı eksiksiz sunabiliyorsanız ilk vizenizde 2, 5 ya da 10 yıllık DUBAİ vize başvurusunda da bulunabilirsiniz. Uzun süreli DUBAİ vizesi alabilmek için seyahat geçmişinizin olması ve aktif banka hesaplarına sahip olmanız çok önemlidir. Ayrıca doldurulacak vize başvuru formu çok önemlidir. Başvuru formunuzdaki hatalar vize başvurunuzun reddedilmesine ya da verilecek DUBAİ vize süresinin kısa olmasına neden olabilir.

17.DUBAİ Konsolosluğu vize departmanından vize alındıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

DUBAİ Konsolosluğu vize depertmanından vize onayınızı aldıktan sonra mutlaka vize etiketinizdeki bilgileri kontrol etmelisiniz. Vizenizin başlangıç bitiş tarihleri, isim soyisim bilgilerinizde hata olmaması çok önemlidir. Verilen vize tarih aralığında istediğiniz zaman DUBAİ’ye seyahat edebilirsiniz. Vizeniz Konsolosluk tarafından vize onayınızın verildiği gün başlar. DUBAİ vizenizle 1 yıl içinde DUBAİ’de kalma süreniz 6 aydır.2 yıl, 5 yıl ya da 10 yıllık DUBAİ vizesine sahip olsanız da 1 yıl içinde 6 aydan daha fazla DUBAİ’de kalamazsınız.

DUBAİ vizeniz çok girişli olacağı için vize geçerlilik tarihleriniz içinde 1 yılda 6 ayı geçmemek koşuluyla istediğiniz kadar DUBAİ’ye giriş çıkış yapabilirsiniz.

18.Turistik 6 aylık DUBAİ vizesi ile DUBAİ’de ne kadar kalabilirim?

Geçerli 6 aylık Turistik DUBAİ vizenizle DUBAİ’de vize bitiş tarihinize kadar kalma hakkınız vardır fakat turistik DUBAİ vizesi için başvuru yaptığınız için 6 ay boyunca DUBAİ’de kalmanız bir sonraki vize başvurunuz için sorun olabilir.

19.DUBAİ Konsolosluğundan vize reddi aldım. İtiraz hakkım var mıdır? Tekrar ne zaman başvuru yapabilirim?

Turistik, ticari, aile ziyareti gibi kısa süreli ve yerleşim kategorisine girmeyen DUBAİ Vize başvurularınızın red ile sonuçlanması  durumunda itiraz hakkınız yoktur. Başvurunuzun DUBAİ Konsolosluğu vize bölümü tarafından yeniden değerlendirilmesini talep etmek isterseniz yeni bir vize başvurusu yapmanız gerekiyor. DUBAİ ret mektubunuzda yanlış beyandan dolayı 10 yıl boyunca başvuru yapamazsınız gibi bir ibare bulunmadığı sürece yeni başvurunuzu dilediğiniz zaman yapabilirsiniz. Yeni DUBAİ vize başvurunuzu yaparken bir önceki başvurunuzdaki ret gerekçelerini dikkate almalısınız. Değiştirebileceğiniz, kanıt sunarak açıklama yapacağınız, düzeltmeler yapacağınız durumlar söz konusu ise başvurunuzu yeniden yapabilir ve olumlu sonuç alabilirsiniz. Durumunuzla ilgili ve başvuru evraklarınızla ilgili bir düzenleme/düzeltme yapamıyorsanız başvurunuz tekrar olumsuz sonuçlanacaktır.
Yeni bir vize başvurusu yapmaya karar verdiğinizde ret mektubunuzla birlikte vize işlemleriyle ilgili danışmanlık hizmeti veren kurumsal bir firmadan destek alabilirsiniz.

20.DUBAİ Konsolosluğu’ndan Vize reddi alırsam ödediğim ücretin geri iadesi olur mu?

DUBAİ vize başvurunuzun reddi durumunda ödemiş olduğunuz DUBAİ Vize ücretinin iadesi yapılmaz. Reddinize istinaden durumunuzu güncelleyerek dilediğiniz zaman yeniden başvuru yapabilirsiniz. Yeni başvurunuzda vize harcını tekrar ödemeniz gerekecektir.

21.18 yaş altı çocuğumuzla seyahat edeceğiz. Hem anne hem de babanın muvafakatame çıkarması gerekiyor mu?

18 yaş altındaki çocuklar ebeveynleriyle beraber seyahat ediyorsa muvafakatname sunma zorunluluğu yoktur. Muvafakatname olmadan DUBAİ vizesi alabilirsiniz fakat verilen DUBAİ vizesi üzerinde sadece anne ve baba ile seyahat edebilir ibaresi yer alacaktır. Uzun süreli DUBAİ vizesi için başvuru yapıyorsanız ve 18 yaş altı kişinin daha sonra ebeveynleri olamadan seyahat etmesi gerekecekse muvafakatname sunmanız gerekiyor.18 yaş altındaki çocuğunuz sizinle beraber DUBAİ’ye seyahat ediyor da olsa sonraki seyahatlerinizi de düşünerek muvakafatname almanız tavsiye edilir.
18 yaşın altında olan başvuru sahiplerine vize başvuruları esnasında bir yetişkin eşlik ediyor olmalıdır.

22.İşimden yeni ayrıldım, şirket evraklarım başvuruda geçerli olur mu?

İşyerinizden çıkış işlemleriniz resmi olarak gerçekleştiyse DUBAİ vize başvurunuzda şirket evraklarınız geçerli olmayacaktır. Vize başvurunuzun sorunsuz gerçekleşmesi ve olumlu sonuçlanabilmesi için DUBAİ Konsolosluğu vize depertmanına güncel evraklarınızı sunmanız gerekmektedir. Güncel olmayan, geçerli durumunuzu yansıtmayan vize başvuru evrakları DUBAİ vize başvurunuzda dikkate alınmaz.

23.Yeni işe girdim iş evraklarımda eksiklik var, başvurum kabul olur mu?

DUBAİ vize başvurunuz için Konsolosluğa güncel durumunuzu gösteren zorunlu evrakları ve durumunuzu anlatmak istediğiniz destekleyici evrakları sunmalısınız.

İşe girişiniz yeni gerçekleştiyse yeni işyerinizden alabileceğiniz şirket evraklarınız, işe giriş bildirgeniz ve şirket yetkilisi tarafından yazılan dilekçeniz sunulmalıdır. Çalışma geçmişiniz varsa, bunu hizmet dökümünüzle kanıtlayabiliyorsanız son 3 aylık maaş bordrosu sunmasanız da başvurunuz kabul edilebilir ancak başvurunuz aynı işyerinde uzun süreli çalışan olmadığınız için riskli bir başvuru olabilir. Genel olarak gelir durumunuz ve hizmet dökümünüzdeki çalışma geçmişiniz güçlüyse işe girişiniz yeni olsa da başvurunuzun olumlu sonuçlanma ihtimali yüksektir.

24.Pasaportumu üçüncü şahıslar alabilir mi?

DUBAİ vizeniz sonuçlandıktan sonra pasaportunuzu sizin yerinize üçüncü şahıslar da teslim alabilir. Bir temsilci aracılığıyla pasaportunuzu teslim almak istiyorsanız yetki yazınızı, kimlik fotokopinizi, pasaportunuzu alacak kişinin kimlik fotokopisini ve başvuru esnasında size verilen kontrol listesini pasaportunuzu teslim alacak kişiye vermelisiniz.

25.Geçerli DUBAİ vizemin olduğu pasaportumu kaybettim, vizemin geçerliliği devam eder mi?

Geçerli DUBAİ vizenizin bulunduğu pasaportunuzu kaybetmeniz durumunda vizenizin geçerliliği devam etmeyecektir. Konsolosluk tarafından vize başvurusu için istenen tüm evrakları tekrar hazırlayarak yeni bir vize başvurusu yapmanız gerekiyor. Yeni DUBAİ vize başvurunuz için başvuru merkezinde şahsen bulunmak ve parmak izi vermek zorundasınız. Ayrıca vize başvuru ücretinden de muaf olmayacaksınız.

26.DUBAİ Vize reddi durumunda, vize randevusunda verdiğim parmak izinin geçerliliği devam eder mi?

DUBAİ vize başvurunuzun reddedilmesinden sonra yeni bir başvuru yapmak isterseniz ilk vize başvurunuzdaki tüm prosedürler tekrar geçerli olacaktır. Yeni başvurunuzda yeni bir DUBAİ vize başvuru formu doldurmalı, DUBAİ vize ücretini yeniden ödemeli ve tekrar parmak izi vermelisiniz. DUBAİ Konsolosluğu vize başvurunuzu bir önceki başvurunuzdan bağımsız, yeni başvuru evraklarınızla birlikte değerlendirecektir.

27.DUBAİ vizesi ile başka hangi ülkelere seyahat edebilirim?

Geçerli DUBAİ vizenizle Birleşik Krallığı oluşturan DUBAİ, Kuzey İrlanda, Galler ve İskoçya’ya seyahat edebilirsiniz. Ayrıca önce DUBAİ’ye girmek koşuluyla İrlanda Cumhuriyeti’ne de seyahat gerçekleştirebilirsiniz. İrlanda’ya girebilmeniz için DUBAİ’de kalma zorunluluğunuz yoktur. Son 6 ay içinde DUBAİ vizesi ile DUBAİ seyahati gerçekleştirmiş kişiler ise, DUBAİ vizeleri ile İrlanda Cumhuriyeti’ne direkt olarak seyahat gerçekleştirebilirler.

28.DUBAİ turistik vize başvurusu yaparken pasaportumu teslim etmek zorunda mıyım? Pasaportsuz DUBAİ vize başvurusu yapabilir miyim?

DUBAİ vize başvurunuz esnasında pasaportunuzu teslim etmek istemiyorsanız, pasaportsuz vize başvurusu yapabilirsiniz. Pasaportsuz DUBAİ vize başvuru işlemi için konsolosluk harç bedeli dışında 42 Pound katma değer hizmet bedeli ödemeniz gerekiyor.

Randevu gününüzde başvuru evraklarınız, orijinal pasaportunuz ve başvuru yapacağınız pasaportun tüm sayfalarının fotokopisini sunmanız gerekiyor. Başvurunuz Konsolosluğa pasaport fotokopilerinizle birlikte gönderilecek ve değerlendirilmeye alınacaktır. Birleşik Krallık Vize ve Göçmenlik Bürosu tarafından vizenizle ilgili karar verildikten sonra size bir bilgilendirme e-postası gönderilecektir. Bilgilendirme e-postasını aldıktan sonra 28 gün içinde pasaportunuzu teslim etmeniz gerekiyor. Pasaportunuzu teslim etmemeniz durumunda başvurunuz reddedilecektir. Pasaportunuz teslim alındıktan sonra ortalama 7 gün içinde işleminiz DUBAİ Konsolosluğu tarafından sonuçlandırılacaktır.

29. DUBAİ Vizesi Schengen vizesi midir?

DUBAİ Schengen üye ülkelerinden olmadığı için geçerli DUBAİ vizenizle Schengen üye ülkelerine seyahat edemezsiniz. Geçerli bir Schengen vizesine sahip kişiler de bu vize ile DUBAİ’ye giriş yapamazlar.

DUBAİ seyahati planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları DUBAİ vize başvurularını DUBAİ Konsolosluğu üzerinden gerçekleştirerek DUBAİ vizesi almalıdır.